Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezsilność w sporze tylko z pozoru

29 sierpnia 2013 | Vademecum kadry i płace | Krzysztof Gąsior
Krzysztof Gąsior adwokat w K&L Gates Jamka sp.k.
źródło: Rzeczpospolita
Krzysztof Gąsior adwokat w K&L Gates Jamka sp.k.

Aby okiełznać zapędy związku, który dąży do organizacji strajku, szef może złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa. Polega ono na zobowiązaniu organizacji do zaniechania prowadzenia akcji

Krzysztof Gąsior adwokat w K&L Gates Jamka sp.k.

Poczynania pracodawcy, który chcąc ratować przedsiębiorstwo, rozważa np. obniżenie wynagrodzeń, nie spotykają się z entuzjazmem pracowników. Brak porozumienia między szefem a załogą może przerodzić się w spór zbiorowy. Czy strach pracodawców przed tą formą protestu jest jednak uzasadniony? Nie zawsze.

Konflikt to nie zawsze spór

Zacznijmy od tego, że spór zbiorowy może powstać wyłącznie na tle warunków zatrudnienia, warunków socjalnych (np. wysokości świadczeń na cele wypoczynkowe) lub działań szefa godzących w prawa i wolności związkowe. Próba zainicjowania zatargu z jakiegokolwiek innego powodu jest niezgodna z prawem. Niedopuszczalny jest również spór zbiorowy w sprawie indywidualnej – miejscem jej rozstrzygnięcia jest bowiem sąd pracy.

Spór zbiorowy powstaje z chwilą, gdy związek zawodowy wystąpi z odpowiednimi (w opisanym wyżej znaczeniu) żądaniami, a pracodawca nie uwzględni ich w co najmniej 3-dniowym terminie określonym w wystąpieniu. Brak reakcji zatrudniającego poczytuje się za odmowę. Innymi słowy, zatarg powstaje dopiero wtedy, gdy pracodawca nie uwzględni w odpowiednim terminie żądań związku, ale trwa od chwili wystąpienia organizacji (a nie od momentu nieuwzględnienia żądań przez szefa).

Ustalenie chwili powstania sporu jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9625

Wydanie: 9625

Spis treści
Zamów abonament