Przy odrobieniu wolnego zachodzi ryzyko nadużyć
Brak określenia maksymalnego okresu zwolnienia może prowadzić do zakamuflowanego redukowania kosztów związanych z przestojem.
Szef może żądać odpracowania prywatnego wyjścia z firmy bez ryzyka wypłaty nadgodzin, gdy pozwoli podwładnemu wcześniej wyjść z pracy na podstawie uprzednio przedstawionego wniosku. Od 23 sierpnia, gdy weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy, nie ma już wątpliwości, że takie odrobienie wolnego nie będzie stanowić pracy w godzinach nadliczbowych. Nie może jednak ono naruszać prawa pracownika do odpoczynku – ani tego dobowego, ani tygodniowego.
Zabrakło konkretów
W kodeksie pracy zabrakło jednak granicy czasowej maksymalnego dopuszczalnego zwolnienia. Nie ma też maksymalnego czasu, w jakim wolne trzeba odpracować. Rodzi to obawę nadużyć w postaci wymuszania na pracownikach składania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta