Wiedza, której nie potrzebuje związek
Organizacja może żądać ujanienia danych, które są mu niezbędne do prowadzenia ustawowej działalności. Gdy wykroczy poza tę sferę, pracodawca nie musi, a nawet nie powinien odpowiadać
Nierzadko dochodzi do sporów między organizacjami zrzeszającymi pracowników i pracodawcą o dostęp do informacji o jego działalności. Przepisy prawa szeroko zakreślają prawo związków zawodowych w tym zakresie. Nie jest ono jednak bezwarunkowe. Istnieje jedynie w sytuacjach, gdy jest to uzasadnione ze względu na cele, którym organizacje związkowe służą.
Uprawnienia informacyjne przedstawicieli załogi wynikają po pierwsze z przepisów szczególnych, ustanawiających obowiązek podmiotu zatrudniającego przekazania związkom danych w pewnych sytuacjach (np. art. 231 k.p. dotyczący przejścia części zakładu pracy). Po drugie, mogą też wynikać z przepisu ogólnego, nakazującego udostępnianie informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej.
Tylko niezbędne
Pracodawca ma obowiązek udzielić związkowi zawodowemu – na jego żądanie – informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w tym w szczególności tych dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania (art. 28 ustawy z 23 maja 1991 r. o zz). Oznacza to, że reprezentanci załogi nie mogą żądać udzielenia danych, które nie są niezbędne do wykonywania ustawowych zadań.
O które dane może zatem zapytać związek? Aby to ustalić, należy pochylić się nad celami, które ma realizować. W pewnym uproszczeniu można do nich przypisać:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta