Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wprowadzenie regulaminu pracy, mimo sprzeciwu

29 sierpnia 2013 | Vademecum kadry i płace | Patrycja Zawirska

Organizacji związkowej nie uda się blokować szefa. Jeśli działa ona w złej wierze i gra na zwłokę, a nie w interesie załogi, szef nie musi liczyć się z jej zdaniem

Regulamin pracy jest aktem, który dotyczy przede wszystkim organizacji i porządku pracy. Z uwagi na charakter poruszanych w nim kwestii jego głównym dysponentem (a w niektórych przypadkach jedynym) jest pracodawca.

To on decyduje – w granicach określonych przepisami – o mających zastosowanie zasadach czasu pracy dotyczących terminu, częstotliwości i miejsca zapłaty wynagrodzenia, praw i obowiązków stron stosunku pracy czy o regułach bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszystko to do czasu pojawienia się związków zawodowych.

Zgodnie bowiem z art. 1042 k.p. taki regulamin trzeba uzgodnić z zakładową organizacją związkową, jeśli oczywiście taka występuje w danej firmie.

Bez pytania o zdanie

Wprost z przepisów wynikają dwa przypadki, gdy szef, u którego działają związki zawodowe, może wydać regulamin pracy w sposób jednostronny:

- w razie nieuzgodnienia jego treści ze związkami w ustalonym przez strony terminie (art. 1042 § 2 k.p.), jak również

- w sytuacji, gdy działające u pracodawcy organizacje związkowe albo (przynajmniej) organizacje związkowe reprezentatywne w rozumieniu art. 24125a k.p. nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w sprawie regulaminu w terminie 30 dni od przekazania im przez szefa jego projektu.

O ile drugi ze wskazanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9625

Wydanie: 9625

Spis treści
Zamów abonament