Co oznacza zgłoszenie sprzeciwu
Podjęcie przez zgromadzenie wspólników uchwały w sprawie pozbawienia uczestnika jego statusu w spółce z o.o. nie powoduje utraty jego interesów korporacyjnych lub majątkowych
Zgromadzenie wspólników jest w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością organem uchwałodawczym. Wspólnicy podejmują uchwały na zwyczajnych i nadzwyczajnych zgromadzeniach. Wobec uchwał mogą być wnoszone powództwa o ich uchylenie albo o stwierdzenie ich nieważności. Podstawą powództw są art. 249 i art. 252 kodeksu spółek handlowych (DzU z 2000 r., nr 94, poz. 1037).
Podstawę dla powództwa o wzruszenie oświadczenia woli, jakim jest uchwała zgromadzenia wspólników, stanowi art. 249 § 1 k.s.h., zgodnie z którym uchwała wspólników sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o jej uchylenie. Prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały wspólników przysługuje:
- zarządowi, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej, jak również poszczególnym członkom wchodzącym w skład tych organów;
- wspólnikowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta