Dyscyplinarka za sprzeciw wobec dyspozycji szefa
Jeśli pracownik odmawia wykonania polecenia świadczenia pracy umówionej lub zgodnej z jego kwalifikacjami, musi liczyć się z ryzykiem, że pracodawca zakwalifikuje to jako ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku realizacji zadań.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 14 listopada 2013 r. (II PK 37/13).
Pracodawca rozwiązał umowę z etatowcem bez zachowania okresu wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Przyczyną rozstania w taki sposób było ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków. Polegało ono na tym, że pracownik odmówił podjęcia pracy w wydziale organizacyjnym i nie przyjął ustalonego zakresu obowiązków na tym stanowisku. Ponadto nie przestrzegał określonego czasu pracy i nie wykorzystywał go w sposób najbardziej efektywny, nie przestrzegał przepisów o stosowaniu się do wielu poleceń przełożonych oraz podważał autorytet kierownictwa w obecności innych pracowników pozwanej firmy.
Zwolniony nie zgodził się z decyzją szefa i wniósł o przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta