Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokumentacja medyczna: bliscy zmarłego mają problem

11 lutego 2014 | Prawo | Robert K. Adamczewski
Robert K. Adamczewski
źródło: materiały prasowe
Robert K. Adamczewski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa

W doktrynie prawa i orzecznictwie poważne wątpliwości wciąż budzi problematyka dostępu do dokumentacji medycznej, w szczególności dokumentacji zmarłego pacjenta – pisze prawnik.

Regulację prawną w tym zakresie zawiera art. 26 ust. 1 i 2 ustawy o prawach pacjenta. Przepis ten stanowi, że podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu bądź osobie upoważnionej przez pacjenta (ust. 1). Zgodnie zaś z ust. 2 po śmierci pacjenta prawo wglądu w dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia.

Chciałbym w artykule wskazać na kwestie udostępniania dokumentacji w sytuacji, gdy zmarły pacjent upoważnił uprzednio kogoś bliskiego, ale zgoda w tym zakresie wyrażona została w innej placówce niż ta, w której pacjent zmarł (np. w innym szpitalu czy w poradni lekarza rodzinnego).

Skutki prawne

W przypadku gdy w treści oświadczenia pacjent wprost stwierdził, iż zgoda na udostępnienie dokumentacji dotyczy jej pozyskania na wypadek śmierci składającego oświadczenie, to winna ona wywierać skutki prawne w każdej placówce opieki medycznej. W praktyce jednak bywa różnie, a zazwyczaj bliscy zmarłego spotykają się z odmową przy zastosowaniu argumentacji, iż zgoda pacjenta dotyczyła konkretnej placówki, w której została sformułowana, a zmarł on w innej.

Z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9761

Wydanie: 9761

Spis treści
Zamów abonament