Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W skrócie

11 lutego 2014 | Ekonomia i Rozwój

GOSPODARKA

- Europejski Bank Centralny dysponuje nadal „dużą bazooką" z amunicją, aby chronić euro przed oświadczeniem Trybunału Konstytucyjnego Niemiec, że jego plan skupowania obligacji jest prawdopodobnie bezprawny – oświadczył komisarz ds. gospodarczo-walutowych Olli Rehn. Wezwał też EBC do działań, aby zapewnić podwyższenie nienormalnie niskiej inflacji w strefie euro do zalecanego przez bank poziomu nieco poniżej 2 proc. Niemiecki sąd odniósł się wstępnie do skargi eurosceptyków do unijnego Trybunału na politykę EBC z 2012 r., która uspokoiła kryzys długu w eurolandzie.

—pr, reuters

- Bezrobocie w Czechach wzrosło w styczniu o 32,4 tys., do 629,3 tys. osób, do 8,6 proc. z 8,2 w grudniu, z powodu mniejszej działalności w budownictwie, rolnictwie i leśnictwie.

—pr, pap

ROLNICTWO

- Ceny zbóż na krajowym rynku w pierwszym tygodniu lutego były stabilne; drożały wieprzowina i odtłuszczone mleko w proszku – podała Agencja Rynku Rolnego. Pszenicę konsumpcyjną, podobnie jak tydzień wcześniej, przeciętnie w kraju skupowano po 764 zł/t – o 1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 27 proc. mniej niż przed rokiem. Po trzytygodniowym wzroście w końcu stycznia 2014 r. średnia cena żyta konsumpcyjnego uległa obniżeniu (0,2 proc.), do 567 zł/t. Zboże to było o 6 proc. droższe niż przed miesiącem, ale o 25 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9761

Wydanie: 9761

Spis treści
Zamów abonament