Czy można wrócić do zwolnienia w trakcie roku
Drobni przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży jest niewielka, mają prawo wybrać czy chcą rozliczać VAT. Raz podjęta decyzja nie musi być ostateczna. Wolno ją zmienić, składając zawiadomienie na formularzu VAT-R.
Zajmuję się sprzedażą artykułów dekoracyjnych. Dodatkowo wynajmuję również innej firmie niewielki lokal handlowy. Rozpoczynając działalność gospodarczą w 2008 r. zrezygnowałem ze zwolnienia z VAT, które przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom. Do teraz jestem czynnym podatnikiem VAT. W ciągu ostatnich dwóch lat (2012 – 2013) moje łączne obroty ze sprzedaży w żadnym roku nie przekroczyły kwoty 100 tys. złotych. Czy od marca 2014 r. mogę powrócić do zwolnienia w VAT? – pyta czytelnik.
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom, czyli takim, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 tys. złotych. Tak wynika z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Jeżeli podatnik spełnia warunek związany z podaną wysokością obrotu, to wówczas zwolnieniem z VAT objęta jest cała jego sprzedaż. W sytuacji opisanej w pytaniu zwolnieniem byłaby objęta zarówno dostawa artykułów dekoracyjnych, jak i świadczenie usług najmu lokalu użytkowego.
Trzy warunki
Podatnik VAT czynny, który w przeszłości utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z niego, jest uprawniony do tego, aby ponownie z niego skorzystać. Taką podstawę daje mu art. 113 ust. 11 ustawy o VAT. Wynika z niego, że podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta