Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można wrócić do zwolnienia w trakcie roku

11 lutego 2014 | Dobra Firma | Aneta Szwęch

Drobni przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży jest niewielka, mają prawo wybrać czy chcą rozliczać VAT. Raz podjęta decyzja nie musi być ostateczna. Wolno ją zmienić, składając zawiadomienie na formularzu VAT-R.

Zajmuję się sprzedażą artykułów dekoracyjnych. Dodatkowo wynajmuję również innej firmie niewielki lokal handlowy. Rozpoczynając działalność gospodarczą w 2008 r. zrezygnowałem ze zwolnienia z VAT, które przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom. Do teraz jestem czynnym podatnikiem VAT. W ciągu ostatnich dwóch lat (2012 – 2013) moje łączne obroty ze sprzedaży w żadnym roku nie przekroczyły kwoty 100 tys. złotych. Czy od marca 2014 r. mogę powrócić do zwolnienia w VAT? – pyta czytelnik.

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom, czyli takim, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 tys. złotych. Tak wynika z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Jeżeli podatnik spełnia warunek związany z podaną wysokością obrotu, to wówczas zwolnieniem z VAT objęta jest cała jego sprzedaż. W sytuacji opisanej w pytaniu zwolnieniem byłaby objęta zarówno dostawa artykułów dekoracyjnych, jak i świadczenie usług najmu lokalu użytkowego.

Trzy warunki

Podatnik VAT czynny, który w przeszłości utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z niego, jest uprawniony do tego, aby ponownie z niego skorzystać. Taką podstawę daje mu art. 113 ust. 11 ustawy o VAT. Wynika z niego, że podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9761

Wydanie: 9761

Spis treści
Zamów abonament