Europa przestanie chorować
O prognozach dla Polski, Unii Europejskiej i świata na lata 2014–2015 – pisze główny ekonomista Business Center Club.
Po dwóch latach silnego spowolnienia w niektórych krajach i branżach Unia Europejska – w tym Polska – powraca powoli na ścieżkę zadowalającego tempa wzrostu gospodarczego. Wzrost staje się przy tym stabilny. Pod tymi dwoma kluczowymi względami Europa w najbliższych dwóch latach przestanie być chorą częścią gospodarki światowej.
Polska nadgania
W 2014 r. oczekuję w naszym kraju wzrostu PKB w tempie około 3 proc., a dokładniej 3 +/-0,5 proc. Byłaby to znaczna poprawa w porównaniu ze wzrostem równym 1,6 proc. w roku 2013. Jednak w kraju doganiającym inne, jakim jest Polska, zadowalające byłoby tempo wyższe: 4 +/-0,5 proc. lub więcej.
Udział eksportu netto w tym wzroście będzie prawdopodobnie nadal duży, głównie z trzech powodów: nadal niskiego popytu krajowego (choć nieco wyższego niż w 2013 r.), wyższego poziomu PKB w krajach UE oraz nadal wysokiej konkurencyjności polskiej oferty eksportowej (dzięki dość słabemu złotemu i niskim jednostkowym kosztom pracy). Inflacja i stopy procentowe pozostaną niskie.
W ostatnich kilku latach dwa sektory polskiej gospodarki ucierpiały szczególnie dotkliwie: budownictwo oraz przemysł samochodowy. One też odczują poprawę.
Chciałbym zwrócić uwagę na niemal zerowy wzrost realnych rent...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta