Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budżet oszczędza coraz więcej

11 lutego 2014 | Ekonomia i Rozwój
Deficyt budżetu państwa w 2013 r.  wyniósł 42,5 mld zł i był to drugi tak wysoki wynik od 2000 r.Większą dziurę budżet zanotował tylko w 2009 r. - 44,6 mld zł.
źródło: Rzeczpospolita
Deficyt budżetu państwa w 2013 r. wyniósł 42,5 mld zł i był to drugi tak wysoki wynik od 2000 r.Większą dziurę budżet zanotował tylko w 2009 r. - 44,6 mld zł.

finanse | Kolejny rok z rzędu urzędy i ministerstwa bez większych problemów zmniejszyły wydatki o ponad 10 mld zł.

Anna Cieślak-Wróblewska

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, rządowi udało się przyciąć wydatki   nie tylko o 7,6 mld zł założonych w nowelizacji budżetu, ale jeszcze – w końcówce roku – o dodatkowe 6 mld zł. W sumie daje to 13,6 mld zł oszczędności, czyli około 4 proc. planu finansowego państwa przed nowelizacją.

Przesunięcia w projektach UE

Na czym udało się zaoszczędzić tak duże sumy? Dokładne dane będą dostępne dopiero za 2–3 miesiące. Dziś wiemy jednak, że jedna z większych kwot to narzucona w zmianie ustawy budżetowej rezygnacja z 3 mld zł wydatków na obronę narodową. Najprawdopodobniej udało się także zmniejszyć o blisko 1 mld zł wydatki na obsługę długu. Pozostałe ok. 9 mld zł to – jak wynika z informacji zebranych przez „Rz" –  różnego typu oszczędności generowane przez poszczególne ministerstwa i podległe im jednostki.

Przykładowo resort administracji i cyfryzacji w sumie „przyciął" wydatki o blisko 436 mln zł.  To głównie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9761

Wydanie: 9761

Spis treści
Zamów abonament