Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orzecznictwo regionalnych izb obrachunkowych

11 lutego 2014 | Administracja

Niedopuszczalne zwolnienia w podatku od nieruchomości

Rada gminy nie może uchwalić zwolnień przedmiotowo-podmiotowych, czyli takich, które odnoszą się do nieruchomości, ale znajdujących się w posiadaniu podatników określonego rodzaju, możliwych do zidentyfikowania.

Rada miasta Błonie podjęła uchwałę wprowadzająca zwolnienia w podatku od nieruchomości. W jej treści postanowiła zwolnić z tej daniny grunty, budynki, budowle oraz ich części związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych i wchodzących w skład komunalnego zasobu mieszkaniowego miasta.

Regionalna izba obrachunkowa w Warszawie stwierdziła nieważność tej uchwały. Organ nadzoru podkreślił w swojej uchwale, że art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym rada gminy może wprowadzić inne zwolnienia przedmiotowe, niż określone w ust. 1 tego artykułu oraz w art. 10 ustawy z 2 października 2003 roku o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw.

Przepis ten w sposób jednoznaczny wskazuje, że rada gminy posiada uprawnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9761

Wydanie: 9761

Spis treści
Zamów abonament