Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy i komu przysługuje odwołanie

11 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Michał Szczodry 
Łukasz Bernatowicz

Uczestnik postępowania może poinformować zamawiającego o niezgodnej z przepisami ustawy czynności podjętej przez niego lub zaniechaniu czynności, do której jest on zobowiązany na podstawie ustawy.

Abstrahując od motywów, jakimi kierował się ustawodawca w 2009 r., doprowadzając do likwidacji instytucji protestu, należy stwierdzić, że w wyniku ówczesnej nowelizacji możliwość kwestionowania czynności i zaniechań zamawiającego została znacznie ograniczona. Dotyczy to szczególnie postępowań o wartości poniżej tzw. progów unijnych określonych na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej.

W świetle art. 179 p.z.p. odwołanie przysługuje wykonawcy, uczestnikowi konkursu lub innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów p.z.p. Tak więc również podmioty niebiorące udziału w postępowaniu mogą – po wykazaniu owego interesu – składać odwołanie.

Analizując pojęcie interesu, warto posłużyć się wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej z 27 maja 2013 r., KIO 1138/13, zgodnie z którym „Jakikolwiek hipotetyczny interes wykazywany przez podmiot, także niebędący wykonawcą czy uczestnikiem konkursu, stanowi legitymację do wnoszenia środków ochrony prawnej. Wystarczające jest wykazanie, że podmiot ten ma wolę uzyskania zamówienia w konkretnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9761

Wydanie: 9761

Spis treści
Zamów abonament