Niejasny status funkcjonariusza publicznego
Chociaż kodeks karny zawiera zamkniętą listę funkcjonariuszy publicznych, w praktyce pojawiają się wątpliwości, czy dana osoba ma taki status.
Z ostatniej analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że na koniec 2011 r. polski sektor publiczny zatrudniał ok. 3,5 mln osób. Stanowiło to ponad 21,6 proc. ogólnej liczby pracujących w Polsce. Wielu z nich przysługuje status funkcjonariusza publicznego.
Zamknięta lista
O tym, kto należy do tej grupy, a więc m.in. na kim ciążą szczególne obowiązki, kto ponosi szczególną odpowiedzialność karną czy też komu przysługuje dodatkowa ochrona prawna, decyduje art. 115 par. 13 kodeksu karnego (k.k.). Zawiera on definicję funkcjonariusza publicznego.
Zgodnie z tym przepisem za funkcjonariusza publicznego uznaje się m.in. osoby będące pracownikami administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, chyba że pełnią one wyłącznie czynności usługowe, a także inne osoby w zakresie, w którym uprawnione są do wydawania decyzji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta