Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyniki PTE pod presją zmian

11 lutego 2014 | Ekonomia i Rozwój
Mimo wzrostu przychodów zyski PTE w 2013 roku były dwa razy niższe niż rok wcześniej.  To skutek zabiegów księgowych wymuszonych przez nową ustawę emerytalną.
źródło: Rzeczpospolita
Mimo wzrostu przychodów zyski PTE w 2013 roku były dwa razy niższe niż rok wcześniej. To skutek zabiegów księgowych wymuszonych przez nową ustawę emerytalną.

Finanse | Zarządzające OFE powszechne towarzystwa emerytalne zarobiły w 2013 r. najmniej od 11 lat.

Mateusz Pawlak

Rządowe zmiany w otwartych funduszach emerytalnych całkowicie zmieniły zasady funkcjonowania firm, które OFE zarządzają. Znalazło to odzwierciedlenie w zeszłorocznych wynikach powszechnych towarzystw emerytalnych.

Wysokie przychody

W ubiegłym roku przychody PTE wzrosły do 1,66 miliarda złotych wobec 1,51 miliarda złotych w roku 2012. Wzrost wynikał ze zwiększenia wartości aktywów zgromadzonych w funduszach – od ich poziomu zależy wysokość pobieranej przez towarzystwa opłaty za zarządzanie.

Na koniec grudnia aktywa zgromadzone w OFE miały wartość 233 mld zł, natomiast w ciągu roku urosły do niemal 300 mld zł.

Wzrost przychodów to także zasługa wyższej kwoty prowizji od składki odprowadzanej do OFE. Ponieważ składka wzrosła w ubiegłym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9761

Wydanie: 9761

Spis treści
Zamów abonament