Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważniejsza chęć do pracy niż jej faktyczne wykonywanie

11 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Pracownik, który nie może realizować swoich obowiązków z winy pracodawcy, zachowuje prawo do wynagrodzenia, jeśli uzewnętrzni swoją gotowość do świadczenia pracy. Nie może liczyć na pensję, gdy biernie czeka na wezwanie szefa.

Zasadnicze znaczenie ma tu art. 81 § 1 k.p. Zgodnie z nim  pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas gotowości do pracy, jeżeli był gotów do jej realizacji, ale doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy. Dostanie wtedy wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania określonego stawką miesięczną lub godzinową, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został określony –  to 60 proc. wynagrodzenia. W każdym jednak razie nie może być to poniżej wynagrodzenia minimalnego >patrz ramka.

W gotowości

Artykuł 81 § 1 k.p. przewiduje dwie przesłanki uzyskania prawa do wynagrodzenia mimo nieświadczenia pracy: pracownik zachowuje gotowość do pracy oraz doznaje przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy uniemożliwiających wykonywanie pracy. Tak też wypowiadał się Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 18 sierpnia 2005 r. (I PK 32/05).

Przepisy jednoznacznie nie określają pojęcia gotowości do pracy. Przyjmuje się jednak, że w rozumieniu art. 81 § 1 k.p. występuje ona wtedy, gdy pracownik był zdolny do wykonywania obowiązków w czasie i miejscu określonym w umowie i pozostawał do dyspozycji pracodawcy. Pracownik pozostaje przy tym w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9761

Wydanie: 9761

Spis treści
Zamów abonament