Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stosując prawo, trzeba zachować rozsądne proporcje

11 lutego 2014 | Administracja

Rozmowa | 
Hubert Izdebski, profesor WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny, adwokat

Rz: Krzysztof Olkowicz, koszaliński dyrektor służby więziennej, wyciągnął z aresztu ubezwłasnowolnionego schizofrenika, którego sąd ukarał za kradzież czekoladowego wafelka. Wpłacił za niego grzywnę, naruszając procedury. Teraz to dyrektor trafił w ręce policji, która skierowała do sądu wniosek o jego ukaranie. Czy powinien ponosić konsekwencje za to, że wykazał się zdrowym rozsądkiem?

Hubert Izdebski: Powinien mieć święty spokój. Cesarz Austrii i król Węgier Franciszek Józef I przyznałby mu nagrodę. Już na przełomie XIX i XX w. poprzez specjalne odznaczenia doceniał tych, którzy potrafili złamać prawo w słusznej sprawie. Czyli wykazali się po prostu zdrowym rozsądkiem. W Polsce brakuje takiego Franciszka Józefa, choć w Krakowie nadal pamięta się go jako dobrego monarchę. W naszym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9761

Wydanie: 9761

Spis treści
Zamów abonament