Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niższe składki dla wybranych

11 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Współpraca z byłym pracodawcą lub prowadzenie działalności w ciągu ostatnich 5 lat pozbawi początkującego przedsiębiorcę prawa do preferencyjnych rozliczeń z ZUS. Taryfa ulgowa nie przysługuje też osobie prowadzącej publiczną szkołę lub przedszkole.

Do czerwca 2013 r. pracowałem jako grafik komputerowy. Od października 2013 r. prowadzę własną firmę z prawem do preferencyjnych składek ZUS. W lutym mój były szef zaproponował mi współpracę na zasadzie firma-firma. Miałbym konfigurować sprzęt komputerowy i odpowiadać za jego konserwację. Czy jeśli podejmę się takiej współpracy, to stracę prawo do „małego ZUS"?

Nie.

Wykonywanie usług na rzecz firmy, w której przedsiębiorca był wcześniej zatrudniony, automatycznie nie pozbawia prawa do opłacania składek społecznych na preferencyjnych zasadach. Współpraca z byłym pracodawcą nie wpływa na ulgę składkową, jeśli zachodzi jedna z następujących okoliczności:

  • przedsiębiorca świadczył na rzecz byłej firmy etatową pracę tożsamą z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale przypadało to wcześniej niż w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, w którym rozpoczął własny biznes,
  • czynności wykonywane w zakresie działalności na rzecz byłego szefa, nie są tożsame z tymi, które przedsiębiorca realizował na
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9761

Wydanie: 9761

Spis treści
Zamów abonament