Fiskus źle zinterpretował ustawę o VAT
Gmina nie musi uwzględniać obrotu ze sprzedaży mienia komunalnego ujętego w środkach trwałych i używanego przez nią w działalności do ustalania współczynnika struktury sprzedaży.
Czego dotyczył spór
W maju 2013 r. gmina o statusie miejskim zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie VAT dotyczącej tego, czy powinna wliczać do proporcji sprzedaży obrót z tytułu dostaw nieruchomości. Podała, że jest czynnym podatnikiem VAT. Z wniosku wynikało, że zdecydowaną większość zadań własnych gmina realizuje w ramach reżimu publicznoprawnego. Jednak część z nich wykonuje też na podstawie umów cywilnoprawnych.
Wykonuje ona dwa rodzaje czynności. Pierwsze – podlegające opodatkowaniu VAT według odpowiednich stawek m.in. sprzedaż/wydzierżawianie lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych niezabudowanych, wynajem lokali użytkowych. Drugie – wskazane we wniosku, to czynności zwolnione od VAT np. sprzedaż używanych budynków lub lokali komunalnych, wynajem/wydzierżawianie nieruchomości o charakterze mieszkalnym, sprzedaż gruntów niezabudowanych.
Gmina podkreśliła, że zbywane przez nią mienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta