Nieuczciwe praktyki rynkowe surowo karane
Przedsiębiorcy | Spółki komunalne oraz inne jednostki samorządowe muszą przestrzegać przepisów o ochronie konkurencji. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grożą im sankcje finansowe.
Michał Kosiarski radca prawny
Aktem prawnym, z którym powinni się zapoznać samorządowi urzędnicy oraz pracownicy różnego rodzaju placówek komunalnych, jest ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej ustawa). Muszą ją stosować nie tylko komunalne osoby prawne (spółki akcyjne, spółki z o.o.), ale również inne podmioty – biblioteki, muzea, domy kultury, przedszkola, szkoły, przychodnie, szpitale i wiele innych placówek, którymi zarządzają samorządy różnych szczebli.
Przykład:
Jedna z bibliotek w województwie pomorskim została pozwana do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z powodu wprowadzonych w niej ograniczeń w kserowaniu zbiorów (jedynie do 22 stron). Sąd uznał, że biblioteka w tej sprawie spełnia definicje przedsiębiorcy, a zapisy w jej regulaminie przewidujące ograniczenia w kopiowaniu zbiorów to tzw. niedozwolona klauzula umowna łamiąca prawo autorskie.
Szeroka definicja
Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez szeroką definicję przedsiębiorcy sformułowaną (inną, znacznie pojemniejszą niż zawarte np. w przepisach o działalności gospodarczej lub ustawach podatkowych) i określoną w art. 4 pkt 1 lit. A ustawy. Przepis ten przewiduje, że za przedsiębiorców uważa się nie tylko osoby prawne – czyli same gminy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta