Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieuczciwe praktyki rynkowe surowo karane

11 lutego 2014 | Administracja

Przedsiębiorcy | Spółki komunalne oraz inne jednostki samorządowe muszą przestrzegać przepisów o ochronie konkurencji. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grożą im sankcje finansowe.

Michał Kosiarski radca prawny

Aktem prawnym, z którym powinni się zapoznać samorządowi urzędnicy oraz pracownicy różnego rodzaju placówek komunalnych, jest ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej ustawa). Muszą ją stosować nie tylko komunalne osoby prawne (spółki akcyjne, spółki z o.o.), ale również inne podmioty – biblioteki, muzea, domy kultury, przedszkola, szkoły, przychodnie, szpitale i wiele innych placówek, którymi zarządzają samorządy różnych szczebli.

Przykład:

Jedna z bibliotek w województwie pomorskim została pozwana do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z powodu wprowadzonych w niej ograniczeń w kserowaniu zbiorów (jedynie do 22 stron). Sąd uznał, że biblioteka w tej sprawie spełnia definicje przedsiębiorcy, a zapisy w jej regulaminie przewidujące ograniczenia w kopiowaniu zbiorów to tzw. niedozwolona klauzula umowna łamiąca prawo autorskie.

Szeroka definicja

Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez szeroką definicję przedsiębiorcy sformułowaną (inną, znacznie pojemniejszą niż zawarte np. w przepisach o działalności gospodarczej lub ustawach podatkowych) i określoną w art. 4 pkt 1 lit. A ustawy. Przepis ten przewiduje, że za przedsiębiorców uważa się nie tylko osoby prawne – czyli same gminy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9761

Wydanie: 9761

Spis treści
Zamów abonament