Jak zgodnie z prawem odmówić dostępu do informacji publicznej
Procedury | Organ administracji nie może wydać decyzji odmawiającej udostępnienia informacji, jeśli uzna, że nie podlega ona przepisom ustawy o dostępie do informacji publicznej. Taka decyzja zostanie uchylona jako wydana bez podstawy prawnej.
MICHAŁ CYRANKIEWICZ
Ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (dalej ustawa lub u.d.i.p.) przewiduje wydanie decyzji administracyjnej jednie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy odmawia udostępnienia informacji. Po drugie, gdy następuje umorzenie postępowania.
Bez zbędnych procedur
W pozostałych przypadkach decyzji administracyjnych się nie wydaje. Również w sytuacji gdy informacja jest udzielana. Co prawda ustawodawca nie przesądził o tym wprost, ale zarówno doktryna, jak i orzecznictwo sądów administracyjnych jest zgodne, że udostępnienie informacji publicznej jest czynnością materialno-techniczną.
Wydania decyzji administracyjnej nie wymaga także poinformowanie wnioskodawcy, że żądana przez niego informacja została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. A także że żądanej informacji nie posiada.
PRZYKŁAD
Do wójta jednej z gmin wpłynął wniosek o udzielenie informacji o kosztach odśnieżania dróg powiatowych. Ponieważ informacja ta nie znajduje się w jego posiadaniu (taką wiedzę ma natomiast starosta i zarząd powiatu), to wójt nie musi wydawać decyzji odmawiającej udzielenia informacji publicznej. Wystarczy, że zwykłym pismem poinformuje wnioskodawcę, że takiej informacji nie posiada, i ewentualnie wskaże, do kogo należy skierować żądanie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta