Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zgodnie z prawem odmówić dostępu do informacji publicznej

11 lutego 2014 | Administracja
autor zdjęcia: Miroslaw OwczareK
źródło: Rzeczpospolita

Procedury | Organ administracji nie może wydać decyzji odmawiającej udostępnienia informacji, jeśli uzna, że nie podlega ona przepisom ustawy o dostępie do informacji publicznej. Taka decyzja zostanie uchylona jako wydana bez podstawy prawnej.

MICHAŁ CYRANKIEWICZ

Ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (dalej ustawa lub u.d.i.p.) przewiduje wydanie decyzji administracyjnej jednie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy odmawia udostępnienia informacji. Po drugie, gdy następuje umorzenie postępowania.

Bez zbędnych procedur

W pozostałych przypadkach decyzji administracyjnych się nie wydaje. Również w sytuacji gdy informacja jest udzielana. Co prawda ustawodawca nie przesądził o tym wprost, ale zarówno doktryna, jak i orzecznictwo sądów administracyjnych jest zgodne, że udostępnienie informacji publicznej jest czynnością materialno-techniczną.

Wydania decyzji administracyjnej nie wymaga także poinformowanie wnioskodawcy, że żądana przez niego informacja została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. A także że żądanej informacji nie posiada.

PRZYKŁAD

Do wójta jednej z gmin wpłynął wniosek o udzielenie informacji o kosztach odśnieżania dróg powiatowych. Ponieważ informacja ta nie znajduje się w jego posiadaniu (taką wiedzę ma natomiast starosta i zarząd powiatu), to wójt nie musi wydawać decyzji odmawiającej udzielenia informacji publicznej. Wystarczy, że zwykłym pismem poinformuje wnioskodawcę, że takiej informacji nie posiada, i ewentualnie wskaże, do kogo należy skierować żądanie.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9761

Wydanie: 9761

Spis treści
Zamów abonament