Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba mieć ważne powody

11 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Sendrowski

ORZECZNICTWO | Kryteria unieważnienia postępowania nie zależą od uznania zamawiającego

Zamawiający unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia na odbiór odpadów komunalnych, gdyż obarczone było niemożliwymi do usunięcia wadami, uniemożliwiającymi zawarcie ważnej umowy.

Wykonawca nie dał za wygraną

Od tej czynności odwołanie wniósł wykonawca (było to postępowanie o wartości powyżej „progów unijnych"), który zarzucił zamawiającemu naruszenie przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.) – art. 93 ust. 1 pkt 7 poprzez przyjęcie, że wadliwy opis przedmiotu zamówienia oraz wadliwy opis sposobu oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu stanowiły podstawę do uznania, że postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą, która uniemożliwia zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy.  Zamawiający miał  naruszyć  również art. 146 ust. 6 p.z.p. poprzez przyjęcie, że umowa zawarta po przeprowadzeniu postępowania podlegałaby unieważnieniu z uwagi na dokonanie przez zamawiającego czynności lub zaniechanie dokonania czynności z naruszeniem przepisu, które miało lub mogło mieć wpływ na wynik postępowania.

Krajowa Izba Odwoławcza uznała (wyrok z 3 lipca 2013 r., KIO 1420/13), że odwołanie zasługuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9761

Wydanie: 9761

Spis treści
Zamów abonament