Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Termin przedawnienia liczy się od końca roku

14 marca 2014 | Dobra Firma | Teresa Siudem

Prawo budowlane. Nadzór budowlany nakłada karę pieniężną na inwestora, gdy ustali, że rozpoczął on samowolne użytkowanie obiektu. Możliwość jej nałożenia przedawnia się w terminie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym przystąpiono do użytkowania obiektu budowlanego.

- Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego 5 marca 2014 r. nałożył na mnie karę z tytułu nielegalnego użytkowania pomieszczeń magazynowych. Zacząłem je użytkować w lutym 2009 r. Uważam, że w marcu 2014 r. nadzór budowlany nie mógł już mnie obciążyć karą, ponieważ w lutym nastąpiło przedawnienie stosowania sankcji z tego tytułu. Czy mam rację? – pyta czytelnik.

Nie. Do przedawnienia dochodzi, gdy decyzja została doręczona po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym przystąpiono do użytkowania obiektu budowlanego. Licząc więc od końca 2009 roku, 5 marca 2014 r. nie upłynął jeszcze pięcioletni okres przedawnienia. Pogląd ten potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9788

Wydanie: 9788

Spis treści
Zamów abonament