Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla wybranych pakiety medyczne bez składek

14 marca 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

ROZLICZENIA. Od wartości abonamentu medycznego w całości sponsorowanego przez firmę trzeba się rozliczyć z fiskusem i ZUS. Gdy szef jedynie go współfinansuje, pracownik zaoszczędzi na daninach.

Jeżeli firma wykupiła załodze abonament medyczny i od tego przychodu nalicza podatek, musi też odprowadzać składki ZUS. Jedynie część abonamentu, obejmująca świadczenia związane z tzw. medycyną pracy (np. badania okresowe), jest bezskładkowa. Musi jednak być możliwość jej kosztowego wyodrębnienia. Pozostała wartość pakietu, wykraczająca poza medycynę pracy, jest dla zatrudnionych przychodem ze stosunku pracy. Co do zasady  podlega opodatkowaniu i stanowi podstawę wymiaru składek. Ale i tu są pewne wyjątki.

Symboliczna złotówka

Aby mniej odprowadzić do ZUS, szef powinien odpowiednio skonstruować firmowe przepisy płacowe. Wystarczy, gdy w regulaminie wynagradzania zapisze, że przysługujące pracownikom  pakiety medyczne są przez nich w konkretnej części współfinansowane. Takim  bonusem nie musi być objęta cała załoga, ale np. kadra zarządzająca. Jeśli pracownik będzie miał prawo do zakupu usługi opieki medycznej za symboliczną złotówkę, skorzysta na uldze. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia  ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9788

Wydanie: 9788

Spis treści
Zamów abonament