Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liczymy na wzrost popytu na gaz

14 marca 2014 | Ekonomia i Rozwój
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Mariusz Zawisza | Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy w przyszłości sprzedawali gaz w Niemczech 
i całej Europie – mówi prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Rz: W ocenie premiera Donalda Tuska kraje Unii Europejskiej powinny wspólnie kupować gaz w Rosji i dopiero potem dzielić go pomiędzy siebie. Uniemożliwilibyśmy Moskwie wywieranie presji na poszczególne kraje. Jest szansa na takie rozwiązanie?

Powstanie tak dużej grupy zakupowej mogłoby nam przynieść duże korzyści. Pytanie tylko, co powiedzą kraje, które mają dziś korzystniejsze warunki zakupu gazu niż Polska.

Niezależność od Moskwy moglibyśmy uzyskać dzięki USA. Grupa Wyszehradzka apeluje, aby Amerykanie stworzyli warunki do eksportu wydobywanego u nich gazu z łupków. Zgodzą się?

Od pewnego czasu w USA prowadzona jest polityka, która ma doprowadzić do rozwoju tamtejszego przemysłu w oparciu o dostęp do taniej energii. Dzięki ogromnej podaży gazu z łupków i ograniczeniu możliwości eksportu jego ceny znacznie spadły, co istotnie poprawiło pozycję konkurencyjną amerykańskich firm na świecie. W USA nie ma dziś wystarczającej  infrastruktury umożliwiającej eksport gazu. Dotychczas przede wszystkim powstawały terminale importowe. Mimo presji innych państw i firm wydobywających gaz z łupków, nie sądzę, aby Amerykanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9788

Wydanie: 9788

Spis treści
Zamów abonament