Kiedy etatowiec może przejść do konkurencji
Pracownik jest zwolniony z obowiązku powstrzymania się od określonej działalności, jeżeli ustaną przyczyny uzasadniające wprowadzenie zakazu lojalności lub taka umowa zostanie rozwiązana.
Art. 1012 § 2 k.p. wskazuje dwa przypadki, których wystąpienie powoduje wygaśnięcie zakazu konkurencji. Pierwszy polega na ustaniu przyczyn uzasadniających taki zakaz, a drugi zachodzi wtedy, gdy pracodawca nie wywiązuje się z wypłaty odszkodowania. Pierwszy dotyczy sytuacji, gdy posiadane przez pracownika informacje utraciły szczególnie ważny charakter dla ochrony interesów dotychczasowego pracodawcy. Przyjmuje się, że ocena, czy i kiedy to następuje, należy do szefa. Zwolnienie takie następuje w postaci oświadczenia woli pracodawcy w formie powiadomienia byłego pracownika na piśmie o zwolnieniu z zakazu konkurencji.
Gdy to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta