Urzędy zapłacą bezpośrednio małym firmom
Publiczny kontrakt może być realizowany nie tylko przez przedsiębiorcę, który wygrał przetarg, ale też przez jego podwykonawców. W takiej sytuacji zamawiający muszą zagwarantować im terminowe przekazanie należnych pieniędzy.
Wszystkie urzędy mają obowiązek dokonywania zakupów czy realizacji inwestycji, których wartość przekracza 14 tys. euro, w trybie zamówień publicznych. Ma to zagwarantować konkurencję firm, a w konsekwencji spowodować, że urzędy będą dokonywały zakupów czy realizowały różnego rodzaju inwestycje o jak najlepszej jakości i po jak najniższych cenach. Nie zawsze jednak urząd ma gwarancję, że firma, która wygra przetarg, faktycznie zrealizuje kontrakt. W praktyce często zamówienia publiczne faktycznie wykonywane są przez podwykonawców. Dzieje się tak najczęściej przy dużych kontraktach, w których potrzebna jest współpraca firm z wielu branży.
Co wynika z opinii
Jak wskazał Urząd Zamówień Publicznych w opinii prawnej z 20 stycznia 2014 r., zgodnie z obowiązującymi od 24 grudnia 2013 r. przepisami wykonawca ma prawo do zawarcia umowy z podwykonawcą bez względu na rodzaj zamówienia publicznego. Nowe przepisy zezwalają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta