Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędy zapłacą bezpośrednio małym firmom

14 marca 2014 | Ekonomia i Rozwój

Publiczny kontrakt może być realizowany nie tylko przez przedsiębiorcę, który wygrał przetarg, ale też przez jego podwykonawców. W takiej sytuacji zamawiający muszą zagwarantować im terminowe przekazanie należnych pieniędzy.

Wszystkie urzędy mają obowiązek dokonywania zakupów czy realizacji inwestycji, których wartość przekracza 14 tys. euro, w trybie zamówień publicznych. Ma to zagwarantować konkurencję firm, a w konsekwencji spowodować, że urzędy będą dokonywały zakupów czy realizowały różnego rodzaju inwestycje o jak najlepszej jakości i po jak najniższych cenach. Nie zawsze jednak urząd ma gwarancję, że firma, która wygra przetarg, faktycznie zrealizuje kontrakt. W praktyce często zamówienia publiczne faktycznie wykonywane są przez podwykonawców. Dzieje się tak najczęściej przy dużych kontraktach, w których potrzebna jest współpraca firm z wielu branży.

Co wynika z opinii

Jak wskazał Urząd Zamówień Publicznych w opinii prawnej z 20 stycznia 2014 r., zgodnie z obowiązującymi od 24 grudnia 2013 r. przepisami wykonawca ma prawo do zawarcia umowy z podwykonawcą bez względu na rodzaj zamówienia publicznego. Nowe przepisy zezwalają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9788

Wydanie: 9788

Spis treści
Zamów abonament