Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dozwolone to, co lepsze od powszechnych przepisów

14 marca 2014 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

UMOWY | Jeżeli szefowi bardzo zależy na pracowniku, może mu zagwarantować, 
że nie zmodyfikuje jego warunków zatrudnienia w wypowiedzeniu zmieniającym. Strony nie mogą natomiast wyłączyć prawa do rozwiązania angażu bez wymówienia.

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy to podstawowy sposób zmiany treści stosunku pracy poprzez jednostronne oświadczenie pracodawcy. Jest ono konieczne, gdy zmiana dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy albo jest niekorzystna dla podwładnego. Wypowiedzenia zmieniającego może dokonać wyłącznie szef. Następuje wtedy, gdy pracodawca zaproponuje etatowcowi na piśmie nowe warunki pracy lub płacy. Wskazuje na to wprost art. 42 § 2 k.p.

Co na to sądy

Orzecznictwo sądowe precyzuje ponadto, że z wypowiedzeniem zmieniającym mamy do czynienia wtedy, gdy szef wypowiada dotychczasowe warunki pracy lub płacy i zarazem proponuje w to miejsce nowe. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 stycznia 1997 r. (I PKN 51/96). Wypowiedzenie zmieniające wolno zastosować wobec każdego rodzaju umowy o pracę, która może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9788

Wydanie: 9788

Spis treści
Zamów abonament