Angielski lub francuski muszą być przydatne w firmie
PIT | Zanim przedsiębiorca zaliczy do kosztów wydatki na naukę języka obcego, powinien się dobrze zastanowić. Organ podatkowy nie zakwestionuje pomniejszenia przychodów tylko wtedy, gdy kurs będzie miał związek z prowadzoną działalnością.
Organy podatkowe konsekwentnie podkreślają w wydawanych interpretacjach podatkowych, że wykazanie związku przyczynowego między ponoszonymi wydatkami (w tym przypadku na naukę języka obcego) a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza – jest obowiązkiem podatnika. To na przedsiębiorcy spoczywa zatem ciężar wykazania tych okoliczności. Jest to warunek konieczny – zdaniem fiskusa – dla uznania wydatku na naukę języka obcego za koszt uzyskania przychodu.
Na początek analiza
Zanim zatem przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności pieniądze, jakie wydaje na kurs języka obcego, powinien ustalić czy ten wydatek:
- związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności i które mają z nią związek (taki jest kosztem), czy
- służy jedynie podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością (czyli ma – co do zasady – osobisty charakter i nie jest kosztem podatkowym).
Zaliczając ponoszony wydatek do kosztów podatkowych trzeba więc ustalić, że spełnia on dwa warunki. Po pierwsze, jest poniesiony w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta