Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność komandytariusza zależy od wysokości wniesionego wkładu

14 marca 2014 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz
Relacje między wartością wkładu  a odpowiedzialnością komandytariusza  pokazuje tabela
źródło: Rzeczpospolita
Relacje między wartością wkładu a odpowiedzialnością komandytariusza pokazuje tabela

PRAWO HANDLOWE | Koniecznym elementem każdej umowy spółki komandytowej jest kwotowe oznaczenie zakresu odpowiedzialności poszczególnych komandytariuszy wobec jej wierzycieli.

Anna Borysewicz

Odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki limitowana jest wysokością sumy komandytowej. Wspólnik ten wolny jest od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki >patrz tabela.

Uwaga! Jeżeli wkładem komandytariusza do spółki jest w całości lub w części świadczenie niepieniężne, umowa spółki określa przedmiot tego świadczenia (aport), jego wartość, jak również osobę wspólnika wnoszącego aport. Zobowiązanie do wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz podmiotu oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstaniu spółki nie mogą stanowić wkładu komandytariusza, chyba że wartość innych jego wkładów nie jest niższa od wysokości sumy komandytowej. W sytuacji zaś, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, komandytariusz natomiast jest wspólnikiem tego podmiotu, wkładu komandytariusza nie mogą stanowić jego udziały w tej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcje tej spółki akcyjnej.

Przykład 1.

Pani Martyna jest komandytariuszem w spółce komandytowej. Wniosła do niej tytułem wkładu 8 tys. zł, sumę komandytową zaś ustalono na 6 tys. zł. Pani Martyna nie ponosi zatem żadnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki względem wierzycieli. Jej wkład...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9788

Wydanie: 9788

Spis treści
Zamów abonament