Odpowiedzialność komandytariusza zależy od wysokości wniesionego wkładu
PRAWO HANDLOWE | Koniecznym elementem każdej umowy spółki komandytowej jest kwotowe oznaczenie zakresu odpowiedzialności poszczególnych komandytariuszy wobec jej wierzycieli.
Anna Borysewicz
Odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki limitowana jest wysokością sumy komandytowej. Wspólnik ten wolny jest od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki >patrz tabela.
Uwaga! Jeżeli wkładem komandytariusza do spółki jest w całości lub w części świadczenie niepieniężne, umowa spółki określa przedmiot tego świadczenia (aport), jego wartość, jak również osobę wspólnika wnoszącego aport. Zobowiązanie do wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz podmiotu oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstaniu spółki nie mogą stanowić wkładu komandytariusza, chyba że wartość innych jego wkładów nie jest niższa od wysokości sumy komandytowej. W sytuacji zaś, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, komandytariusz natomiast jest wspólnikiem tego podmiotu, wkładu komandytariusza nie mogą stanowić jego udziały w tej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcje tej spółki akcyjnej.
Przykład 1.
Pani Martyna jest komandytariuszem w spółce komandytowej. Wniosła do niej tytułem wkładu 8 tys. zł, sumę komandytową zaś ustalono na 6 tys. zł. Pani Martyna nie ponosi zatem żadnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki względem wierzycieli. Jej wkład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta