Gdy firma wysyła podwładnego do Niemiec
WARUNKI | Delegowanie pracowników polega na tym, że podwładny zobowiązuje się pracować w kraju unijnym przez określony czas, a potem wraca do miejsca stałego zatrudnienia. Składki za etatowca czasowo pracującego za Odrą można opłacać w Polsce pod warunkiem, że nie zastępuje innej osoby, jego pobyt w Berlinie nie przekroczy dwóch lat, a firma prowadzi rzeczywistą działalność w kraju.
To sytuacja, jakich wiele. Polska firma chciałaby oddelegować swojego pracownika np. do zaodrzańskiej spółki siostry. Szef wie, że do trwającej umowy o pracę stosuje się pewne minimalne wymogi niemieckiego prawa pracy. Ale jakie? Odpowiedzi na to pytanie nie znajdzie w rodzimym kodeksie pracy. Trzeba jej szukać w jego niemieckim odpowiedniku.
Krótka definicja
Delegowany zobowiązuje się pracować w innym kraju unijnym przez określony czas, po upływie którego wraca do miejsca stałego zatrudnienia. Nie dochodzi do przerwania stosunku pracy, pracodawca pozostaje ten sam. W okresie wyjazdu obejmuje go – co do zasady – ojczysty porządek prawny. Są to główne cechy delegowania w ujęciu „niemieckim".
Przykład
Polska spółka wysyła inżyniera do prac badawczo-rozwojowych w Niemczech. Przewiduje, że zlecenie potrwa dwa lata. W konsekwencji na mocy aneksu delegacyjnego czas wykonywania pracy za Odrą jest ograniczony do 24 miesięcy. Po zakończeniu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta