Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z urzędem można się dogadać, zanim zapadnie wyrok

14 marca 2014 | Dobra Firma | Łukasz Sitek
Przykładowy wzór wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności
źródło: Rzeczpospolita
Przykładowy wzór wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności

Przedsiębiorcy, którzy popełnili wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, mogą uniknąć wysokich kar oraz konsekwencji z tym związanych. Przepisy pozwalają im złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Warto z takiej możliwości skorzystać, gdyż orzeczenie uznające sprawcę za winnego przestępstwa (w tym również skarbowego) pociąga za sobą wpisanie jego danych do Krajowego Rejestru Karnego. Informacje o prawomocnym wyroku skazującym widnieją tam aż do momentu zatarcia skazania. Przez ten okres sprawca przestępstwa nie ma przymiotu osoby niekaranej, co może uniemożliwić mu wykonywanie niektórych zawodów (np. adwokata, księgowego).

Są też inne konsekwencje, np. zakaz brania udziału w przetargach organizowanych w ramach zamówień publicznych.

Do kogo wniosek

Tych negatywnych konsekwencji można uniknąć, składając wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Pozwalają na to przepisy kodeksu karnego skarbowego – art. 142 § 1 (dalej k.k.s.). Ale to sąd ostatecznie udziela zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Same jednak negocjacje co do poddania się karze i jej ewentualnej wysokości prowadzone są przez finansowy organ dochodzenia. Jest nim – w zależności od rodzaju sprawy – urząd skarbowy, inspektor kontroli skarbowej albo urząd celny.

W trakcie pierwszego przesłuchania finansowy organ dochodzenia powinien pouczyć sprawcę o możliwości złożenia takiego wniosku. Tym bardziej, że o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności sprawca danego czynu może wystąpić tylko przed wniesieniem przez organ dochodzenia aktu oskarżenia do sądu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9788

Wydanie: 9788

Spis treści
Zamów abonament