Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dzieci, to tylko na emigracji

14 marca 2014 | Publicystyka, Opinie | Krystyna Iglicka
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita

Zarówno rodzina, jak i posiadanie większej liczby dzieci to marzenia, 
które w przypadku Polaków można realizować chyba tylko na emigracji. „Rzeczpospolita" bardzo by chciała, żeby w końcu stało się to możliwe także 
w Polsce. „Gazeta Wyborcza" i „Newsweek" – nie! – pisze demograf 
i wiceprezes Polski Razem Jarosława Gowina.

Gdy Bartosz Marczuk w „Rzeczpospolitej" (6 lutego 2014 r.) podał najnowsze dane Office for National Statistics (ONS), z których wynika, że polska emigrantka w Anglii i Walii ma średnio 2,13 dziecka, a w Polsce – według danych GUS – ten wynik to tylko 1,3 dziecka, podniósł się szum niedouczonych środowisk lewicowych wyśmiewających te dane i wskazujących na błędną metodologię wyliczeń.

„Newsweek" 7 lutego napisał: „Niestety, cytując klasyka, istnieje kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka. A w tym wypadku chodzi o porównywanie dwóch statystyk prowadzonych według różnej metodologii, z czego jedna jest dodatkowo zniekształcona przez nadreprezentację młodych kobiet-emigrantek. Polki na Wyspach nie tak płodne, jak »Rzeczpospolita« by chciała. To nieprawda, że Polki rodzą więcej dzieci w Wielkiej Brytanii niż w Polsce. Badania nie biorą pod uwagę wszystkich danych".

„Gazeta Wyborcza" słowami Dominiki Wielowieyskiej w artykule zatytułowanym „Polki na Wyspach chętniej rodzą dzieci niż w kraju? To mit. Ale są najdzietniejsze spośród imigrantek" dokonała dość karkołomnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9788

Wydanie: 9788

Spis treści
Zamów abonament