Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nic nie stracisz, a możesz sporo zyskać

14 marca 2014 | Prawo i praktyka | Zygmunt Łobejko

WNIOSEK | Niektórym opłaca się ponownie przeliczyć emeryturę. Chodzi o osoby już ją pobierające oraz nadal zatrudnione 
u tego samego pracodawcy.

Od 1 października 2011 r. uprawnieni do równoczesnego pobierania emerytury oraz kontynuowania zatrudnienia u tego samego pracodawcy mogą skorzystać z ponownego przeliczenia pobieranej emerytury.

Jeżeli emeryt od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. pobierał emeryturę, do której prawo zostało zawieszone od 1 października 2011 r. z powodu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania angażu z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał go bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury (art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna), może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości tego świadczenia. Określają to zasady wynikające z art. 194d – 194h ustawy, jeśli nie pobrał emerytury wskutek tego zawieszenia przez co najmniej 18 miesięcy.

Z przeliczenia skorzystają jednak wyłącznie ci, którzy do końca września 2011 r. pobierali emeryturę, łącząc ją z pracą zawodową, a dopiero od 1 października 2011 r. wybrali etat.

Urodzeni do końca 1948 r.

Świadczeniobiorca, który pracował po przejściu na emeryturę lub rentę i osiągał korzystne zarobki, może wnioskować o przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia z uwzględnieniem zarobków, które w całości lub w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9788

Wydanie: 9788

Spis treści
Zamów abonament