Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekaż część PIT potrzebującym

14 marca 2014 | Prawo | Aleksandra Tarka

Roczne rozliczenie | Wypełniając zeznanie podatkowe za 2013 r., można samodzielnie zdecydować, gdzie trafi 1 proc. podatku.

aleksandra tarka

Początek roku to tradycyjnie okres rozliczeń z fiskusem. Podatnicy mają jeszcze trochę czasu, bo termin rozliczenia PIT za ubiegły rok upływa dopiero w środę 30 kwietnia. Gromadząc niezbędne dokumenty, przeglądając przepisy o ulgach i rozliczeniach, warto pamiętać o przywileju, który pozwala podzielić się częścią należnej fiskusowi daniny z najbardziej potrzebującymi. Instytucja 1 proc. – bo o niej właśnie mowa – funkcjonuje w polskim systemie podatkowym od ponad dekady. Nadal jednak nie każdy korzysta z prawa decydowania, gdzie trafi 1 proc. PIT. Tymczasem procedura jest bardzo prosta.

Sprawdź odbiorcę

Zasady przekazywania 1 proc. PIT reguluje kompleksowo art. 45c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisu jasno wynika, kto może być beneficjentem takiego wsparcia, kto może je przekazać i w jaki sposób pieniądze z tego tytułu trafią do potrzebujących.

Prawo do ubiegania się o część podatku przysługuje tzw. organizacjom pożytku publicznego. Zasady ich funkcjonowania określa ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Działalność pożytku publicznego to wedle ustawy działalność społecznie użyteczna i prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Sfera działań organizacji pożytku publicznego jest bardzo szeroka. Obejmuje m.in. takie zadania, jak pomoc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9788

Wydanie: 9788

Spis treści
Zamów abonament