Samorządowe pomysły na Jessikę
Fundusze UE | Spośród 96 umów o unijne pożyczki na projekty miejskie 43 zawarły samorządy i spółki komunalne.
Artur osiecki
Oznacza to, że sektor samorządowy jest obok sektora prywatnych przedsiębiorstw głównym biorcą pożyczek z unijnej inicjatywy Jessica. Łączna wartość 31 pożyczek udzielonych samorządom przez BGK w ramach tego instrumentu sięgnęła 254,1 mln zł. BOŚ skredytował 12 inwestycji miejskich, pożyczając 64 mln zł pochodzących z trzech regionalnych programów operacyjnych: Pomorza, Śląska i Zachodniopomorskiego. Trzeci z banków, pełniący rolę tzw. Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich – czyli BZ WBK – nie zawarł żadnej umowy z samorządami, koncentrując się na pożyczkach dla inwestorów prywatnych.
Jakie projekty finansują gminy
W pakiecie inwestycji jednostek samorządu terytorialnego skredytowanych przez BGK znalazły się m.in. rewitalizacja centrum Krotoszyna, rewitalizacja targowiska w Gnieźnie, przebudowa biblioteki w Ostrowie Wielkopolskim, termomodernizacja Szkoły Podstawowej Nr 2 i Gimnazjum Nr 2 w Trzciance. Pieniądze poszły też na stworzenie Muzeum Emigracji w obiekcie Dworca Morskiego w Gdyni, rewitalizację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta