Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szansa dla Polski i Europy

14 marca 2014 | Ekonomia i Rozwój
źródło: materiały prasowe

Bogusław Winid Przygotowywana umowa handlowo-inwestycyjna pomiędzy Unią Europejską i USA może przynieść korzyści ekonomiczne dla całej gospodarki – wzrost PKB, nowe miejsca pracy, dla przedsiębiorstw – wzrost wymiany handlowej, i dla konsumentów: większa oferta, niższe ceny – przekonuje wiceminister spraw zagranicznych.

Negocjowana obecnie umowa handlowo-inwestycyjna pomiędzy UE a USA (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP) może przynieść korzyści ekonomiczne dla całej gospodarki (wzrost PKB, nowe miejsca pracy), zarówno dla przedsiębiorstw (wzrost wolumenu wymiany handlowej), jak i konsumentów (większa oferta produktów, niższe ceny).

Określane jako „ekonomiczne NATO" TTIP jest porozumieniem, które może doprowadzić do pogłębienia relacji transatlantyckich oraz wpłynąć na kształt zasad globalnego handlu. Z punktu widzenia Polski przyszła umowa z USA może nieść zarówno korzyści gospodarcze, jak i polityczne. Wyzwanie, jakim jest TTIP, należy potraktować jako szansę, którą jesteśmy w stanie skutecznie wykorzystać.

Partnerstwo transatlantyckie od zakończenia II wojny światowej stanowiło dla USA podstawę rozwoju wspólnych wartości politycznych i cywilizacyjnych, którego narzędziem w okresie zimnej wojny był przede wszystkim Sojusz Północnoatlantycki. W latach 90. XX wieku pojawiła się propozycja stworzenia Transatlantyckiej Strefy Wolnego Handlu (Transatlantic Free Trade Area, TAFTA), jednak realizacja założeń TAFTA na tym etapie nie powiodła się ze względu na zaangażowanie obu stron w tworzenie globalnych mechanizmów liberalizacji handlu w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz sprzyjającą sytuację gospodarczą po obu stronach Atlantyku....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9788

Wydanie: 9788

Spis treści
Zamów abonament