Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć sprzedaż urządzenia kupionego za pieniądze z dotacji

23 maja 2014 | Prawo i praktyka | Marek Piotrowski

PIT/CIT | Jeżeli wydatki na nabycie środka trwałego zostały przedsiębiorcy zwrócone w jakiejkolwiek formie, to przy zbyciu nie może on zaliczyć do kosztów tej części odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada wartości otrzymanego dofinansowania.

Powszechnie wykorzystywana przez przedsiębiorców możliwość pozyskania wsparcia finansowego na nabycie często kosztownych składników majątku służących prowadzonej działalności spowodowała szybki wzrost liczebności środków trwałych nabytych za środki pochodzące z licznych programów dotacyjnych. Gdy nabyte w ten sposób składniki majątku po upływie zamierzonego okresu ich użytkowania są sprzedawane, powstaje wątpliwość co do zasad ustalenia dochodu wynikającego z takiej transakcji.

Kiedy przychód z działalności

Za przychody z działalności gospodarczej uznaje się również dotacje subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo zwrot innych wydatków, chyba że są one związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT). Przychodem z działalności gospodarczej nie jest zatem dotacja, która została otrzymana na nabycie bądź wytworzenie środków trwałych podlegających amortyzacji stosownie do zasad ustalonych w ustawie o PIT.

Nieco inna kwalifikacja obowiązuje w CIT. Przychodem są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne oraz różnice kursowe (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9845

Wydanie: 9845

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament