Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik nie może wybrać państwa, w którym zapłaci daninę

23 maja 2014 | Prawo i praktyka | Marek 
Sikorski
Marek Sikorski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Marek Sikorski

Spółka ma obowiązek pobrania podatku u źródła, mimo że podatek został zapłacony w całości przez kontrahenta niemieckiego w swoim kraju.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 18 marca 2014 r. (IBPBI/2/423-1715/13/AK).

Spółka będąca polskim rezydentem podatkowym nabyła od spółki niemieckiej licencję na prowadzenie szkoleń. W ramach udzielonej licencji spółka polska otrzymuje specjalistyczną wiedzę i materiały od spółki niemieckiej. Szkolenia prowadzą trenerzy ze specjalnymi uprawnieniami nadanymi przez kontrahenta niemieckiego. Uprawnienia dla uczestników po ukończeniu szkolenia nadawane są również przez podmiot niemiecki. Spółka polska posiada certyfikaty rezydencji kontrahenta za okres współpracy, czyli za lata 2010–2013.

Do listopada 2013 r. spółka polska nie odprowadzała podatku u źródła od należności licencyjnych wypłacanych kontrahentowi niemieckiemu. Twierdziła, że nie miała takiego obowiązku, gdyż kontrahent opodatkowywał całość dochodu w Niemczech. Następnie spółka polska, po uzyskaniu informacji, że powinna jednak pobrać podatek u źródła w Polsce, uiściła zaległy podatek wraz z odsetkami, korygując jednocześnie stosowne deklaracje. Ponieważ kontrahent niemiecki nie zgodził się na potrącenie podatku u źródła z wypłacanego wynagrodzenia, spółka polska zapłaciła ten podatek z własnych środków.

Spółka polska zwróciła się do organu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9845

Wydanie: 9845

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament