Podatnik nie może wybrać państwa, w którym zapłaci daninę
Spółka ma obowiązek pobrania podatku u źródła, mimo że podatek został zapłacony w całości przez kontrahenta niemieckiego w swoim kraju.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 18 marca 2014 r. (IBPBI/2/423-1715/13/AK).
Spółka będąca polskim rezydentem podatkowym nabyła od spółki niemieckiej licencję na prowadzenie szkoleń. W ramach udzielonej licencji spółka polska otrzymuje specjalistyczną wiedzę i materiały od spółki niemieckiej. Szkolenia prowadzą trenerzy ze specjalnymi uprawnieniami nadanymi przez kontrahenta niemieckiego. Uprawnienia dla uczestników po ukończeniu szkolenia nadawane są również przez podmiot niemiecki. Spółka polska posiada certyfikaty rezydencji kontrahenta za okres współpracy, czyli za lata 2010–2013.
Do listopada 2013 r. spółka polska nie odprowadzała podatku u źródła od należności licencyjnych wypłacanych kontrahentowi niemieckiemu. Twierdziła, że nie miała takiego obowiązku, gdyż kontrahent opodatkowywał całość dochodu w Niemczech. Następnie spółka polska, po uzyskaniu informacji, że powinna jednak pobrać podatek u źródła w Polsce, uiściła zaległy podatek wraz z odsetkami, korygując jednocześnie stosowne deklaracje. Ponieważ kontrahent niemiecki nie zgodził się na potrącenie podatku u źródła z wypłacanego wynagrodzenia, spółka polska zapłaciła ten podatek z własnych środków.
Spółka polska zwróciła się do organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta