Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca ma lepiej

23 maja 2014 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność nie dość, że same poświadczają wysokość swoich przychodów, to jeszcze nie jest to faktyczny zarobek, lecz zryczałtowana podstawa składek. Najczęściej jest ona niższa niż zysk z biznesu.

Osoby dorabiające do zasiłków lub świadczeń przedemerytalnych, które mają własną firmę i nie pracują przy żadnej innej działalności objętej obowiązkowym ubezpieczeniem, są w dużo lepszej sytuacji od pracujących na etacie. Obowiązują ich wprawdzie – tak jak innych świadczeniobiorców – progi zarobkowe, ale w praktyce mogą przekroczyć tylko niższy limit.

Ryczałtowa stawka

Wynika to z zasad ustalania przychodu dla tej grupy osób. Nie ma on nic wspólnego z faktycznym zyskiem firmy czy przychodem wykazywanym do celów podatkowych. Przyjmuje się bowiem, że jest to równowartość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, która obowiązuje przedsiębiorców. A ta grupa ubezpieczonych nalicza składki od zadeklarowanej kwoty, nie niższej  niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9845

Wydanie: 9845

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament