Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile ochrony designu na Ukrainie

23 maja 2014 | Prawo i praktyka | Uliana Holeń, Marcin Balicki
Marcin Balicki
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Fotorzepa
Marcin Balicki
Uliana Holeń
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Uliana Holeń

Przykładanie wagi do wzornictwa produktów i powiązana z tym obawa o ich podrabianie są coraz ważniejszym elementem strategii innowacyjnych przedsiębiorstw. Obok znaków towarowych jest to najpopularniejszy sposób zabezpieczania własności przemysłowej, w dodatku tani i szybki.

Dlatego planując rozwijanie działalności u naszego wschodniego sąsiada, warto wiedzieć, że – pomimo jego pozostawania poza Unią Europejską – możliwości oferowane przez ukraiński system własności przemysłowej, są zbliżone do tych, znanych już z Polski i Europy.

Liczy się wygląd

Zaspokajanie potrzeb estetycznych bądź ergonomicznych – taki cel musi realizować wygląd zewnętrzny produktu, aby został na Ukrainie uznany za wzór przemysłowy. Wzór sam w sobie stanowi efekt twórczości w dziedzinie projektowania i odznacza się np. specyficznym kształtem lub kolorystyką projektowanego przedmiotu. Nie ma przy tym znaczenia, czy wzór jest płaski czy trójwymiarowy, ale może on obejmować tylko wygląd zewnętrzny produktu, a nie jego konstrukcję wewnętrzną. To ograniczenie jest typowe dla wzornictwa przemysłowego – podkreśla się w ten sposób, że mamy tu do czynienia z ochroną wizualnego aspektu przedmiotu, a nie mechanizmów jego działania. Jest to istotne szczególnie dla takich branż, jak meblarska, zabawkarska czy wytwarzanie opakowań.

Nowość jest ważna

Dodatkowo, ów przedmiot musi być nowy. Nowy, czyli ogółem istotnych cech zewnętrznych, decydujących o estetyce i ergonomii, powinien odróżniać się od wyglądu produktów udostępnionych dotychczas gdziekolwiek na świecie. Dla oceny nowości miarodajny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9845

Wydanie: 9845

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament