Jakie rejestracje wzoru przemysłowego w Polsce i Unii
Polski przedsiębiorca ma trzy możliwości ochrony wytworów o ciekawym designie: wzór przemysłowy, wspólnotowy zarejestrowany wzór przemysłowy oraz wspólnotowy niezarejestrowany wzór przemysłowy.
Wzorem przemysłowym może być sam produkt lub jego opakowanie, etykieta, czcionka, logo, a nawet projekt strony internetowej. Specyficzny wygląd chronionego przedmiotu może wynikać z jego kształtu, konturów, kolorystyki albo zastosowanego materiału.
Warunkiem uzyskania wyłączności na wzór jest to, aby cechował się on przemysłową stosowalnością, nowością oraz indywidualnym charakterem. Wzór jest nowy wtedy, gdy identyczny wzór nie dotarł do wiadomości osób działających zawodowo w danej branży (na terytorium Polski lub Unii Europejskiej). Z kolei indywidualny charakter oznacza, że zgłaszany wzór wywiera na zorientowanym użytkowniku odmienne ogólne wrażenie niż wzory już dostępne. Takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta