Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekazanie gospodarstwa nie jest opodatkowane VAT

23 maja 2014 | Dobra Firma | Mateusz Maj

Gospodarstwo rolne może być przedsiębiorstwem w rozumieniu ustawy o VAT. Rodzic, który przekazał gospodarstwo synowi, nie musi korygować odliczonego wcześniej, przy zakupie sprzętu, podatku.

– Przekazanie w całości gospodarstwa rolnego, o ile wypełnia ono definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu kodeksu cywilnego, pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT – wyjaśnił w niedawnej interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPP1/443-158/14/MS).

Z pytaniem zwróciła się właścicielka gospodarstwa rolnego, podatnik VAT. Od zakupów niezbędnych do prowadzenia działalności, w tym m.in. ciągnika rolniczego, odliczała VAT. Zamierzała przekazać, w formie darowizny, gospodarstwo synowi, sobie gwarantując tylko dożywotnią służebność części budynku mieszkalnego, pół hektara gruntu i garaż na samochód.

Obdarowany syn...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9845

Wydanie: 9845

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament