Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skołatana dusza naiwnego publicysty

23 maja 2014 | Publicystyka, Opinie | Filip Memches
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa

Z interesami wielkiego niemieckiego przemysłu liczą się i CDU, i SPD 
– pisze publicysta „Rzeczpospolitej".

Jeśli fakty nie zgadzają się z teorią, tym gorzej dla faktów. Taki wniosek nasuwa się po lekturze polemiki Wiesława Wawrzyniaka z Piotrem Semką „Skołatana dusza polskiego konserwatysty" („Rz" 19 maja 2014 r.). Wawrzyniak zarzuca Semce przede wszystkim to, że patrzy on na niemiecką scenę polityczną przez ideologiczne okulary, czyli szuka wrogów Polski wyłącznie po lewej stronie. I próbuje udowodnić, że to niemiecka prawica (do której oprócz chadecji zalicza również liberałów z FDP) reprezentuje opcję zacieśniania współpracy z Rosją, podczas gdy niemiecka lewica (socjaldemokraci, Zieloni) krytycznie odnosi się do działań Kremla.

Wawrzyniak przyjmuje w tej kwestii proste kryterium: istotą współpracy Berlina z Moskwą są tak naprawdę kontrakty, które proponuje Rosja wielkiemu niemieckiemu przemysłowi, a ten jest w rękach chadeków, konserwatystów i nacjonalistów. Publicysta jest więc zdania, że prorosyjskość w Niemczech to domena tamtejszej prawicy. I apeluje, żeby nie przeceniać roli, którą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9845

Wydanie: 9845

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament