Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skontrolować trzeźwość pracownika

23 maja 2014 | Dobra Firma | Mateusz Rzemek

procedury | Badanie, czy zatrudniony jest pod wpływem alkoholu, przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Ale przepisy nie zabraniają, by pracodawca wykonał je we własnym zakresie.

Przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej ustawa o wychowaniu w trzeźwości) zawierają bardzo ogólnie zasady badania pracowników. Zgodnie z nimi – zarówno pracodawca, jak i pracownik mają prawo wezwać policję, która przeprowadzi profesjonalny test stanu zatrudnionego. Warto jednak ustalić w przepisach wewnętrznych firmy procedury związane z badaniem trzeźwości zanim zostaną wezwane do tego służby mundurowe.

Krok 1. Ustal, jakie masz uprawnienia

Zgodnie z art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona, np. dyrektorzy i kierownicy poszczególnych działów, mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Konsekwencje pozostawania w stanie nietrzeźwości mogą być bardzo poważne, sposób potwierdzenia stanu ograniczonej świadomości zatrudnionego może mieć więc kluczowe znaczenie.

W razie oporu pracownika przed badaniem lub gdy nie zgadza się on z diagnozą przełożonego, zawsze może sam wezwać policję lub inne służby dysponujące alkomatem (np. Inspekcję Transportu Drogowego), i w ten sposób potwierdzić swoją trzeźwość i oddalić od siebie zarzuty. Prawo do wezwania policji ma także pracodawca. Zatrudniony musi wtedy poddać się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9845

Wydanie: 9845

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament