Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy termin można przywrócić

23 maja 2014 | Dobra Firma | Leszek Jaworski

Postępowanie | Przedsiębiorca, który nie wykonał określonych czynności w wyznaczonym terminie, może wystąpić o jego przywrócenie. We wniosku wskazuje okoliczności od siebie niezależne, trudne do pokonania.

Leszek Jaworski

Niedotrzymanie terminu do wniesienia środków odwoławczych powoduje dla przedsiębiorcy poważne konsekwencje. Przede wszystkim traci on uprawnienie do złożenia odwołania przez co decyzja staje się ostateczna. Ponadto nie może on także wnieść skargi do sądu administracyjnego, gdyż niewyczerpane zostały środki odwoławcze. Wówczas rozstrzygnięcie staje się także prawomocne. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca pozbawiony jest możliwości odwrócenia niekorzystnych dla siebie skutków. Po spełnieniu określonych w kodeksie postępowania administracyjnego warunków może on wystąpić do organu administracji o przywrócenie terminu na wniesienie środków odwoławczych.

Nie tylko uzupełnienie braków

Organ może przywrócić jedynie tzw. terminy proceduralne, czyli m.in. dotyczące wniesienia środków odwoławczych bądź uzupełnienia braków wniesionego do urzędu podania o wszczęcie postępowania administracyjnego. Nie jest dopuszczalne natomiast przywrócenie, tzw. terminów materialnych. Naruszenie tej zasady stanowi podstawę do stwierdzenia nieważności wydanego w tej sprawie postanowienia.

Przykład

Przedsiębiorca wystąpił do prezydenta miasta z wnioskiem o przywrócenie terminu do wpłaty drugiej raty opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9845

Wydanie: 9845

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament