Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przychód oskładkowany zsumowany z zasiłkami

23 maja 2014 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

Wystawiając zaświadczenie o przychodzie, należy pomijać te składniki pensji, które przepisy wyłączają z podstawy składek, poza pieniędzmi za czas choroby czy macierzyństwa. Znaczenia nie mają też zarobki uzyskane przed nabyciem prawa do świadczenia.

Określając kwotę przychodu wykazywaną w zaświadczeniu wystawianym do celów rozliczenia z ZUS, płatnik powinien uwzględnić wszystkie te elementy wypłaconej pensji, od których należna była składka emerytalna i rentowa.

Pensja z dodatkami

Dla pracowników oskładkowany jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to więc nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale też różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy czy płaca za godziny nadliczbowe. W zaświadczeniu trzeba podliczyć wszystkie te składniki. Istotne jest ponadto, czy pracodawca zawarł dodatkowo z pracownikiem pobierającym świadczenie lub zasiłek przedemerytalny umowę cywilną – o dzieło, agencyjną, zlecenia lub inną o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy-zlecenia (lub gdy jedną z takich umów zatrudniony podpisał z innym podmiotem, ale wykonuje na rzecz swojego pracodawcy). Jeśli tak, to przychody z tych kontraktów też trzeba wykazać w zaświadczeniu. Wszystko dlatego, że taki przychód podlega oskładkowaniu jak zarobki z etatu.

Przykład

Pracodawca zatrudnia od 1 czerwca 2012 r. osobę uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego. Od marca 2013 r. do lutego 2014 r. wypłacił jej z tego tytułu –

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9845

Wydanie: 9845

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament