Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywileje studentów znikają po obronie pracy

23 maja 2014 | Prawo | kwa mrz kno

Uprawnienia. Niejasne przepisy o zasadach ubezpieczenia w ZUS 
i NFZ uczniów i studentów powodują spore zamieszanie, jeśli po egzaminie licencjackim chcą podjąć zatrudnienie w czasie wakacji lub potrzebują leczenia.

Problemy z ubezpieczeniem zdrowotnym mogą się zacząć już na etapie przejścia na studia. Zgodnie z przepisami absolwent szkoły średniej z prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej korzysta do końca sierpnia, bez względu na datę złożenia egzaminu dojrzałości. Jeśli zaś złoży zaświadczenie o przyjęciu w poczet studentów i od października podejmie naukę, to zwolnienie rozciąga się na cały wrzesień. Po pojawieniu się na uczelni korzysta z tego przywileju już jako student do skończenia 26. roku życia.

W praktyce wygląda to inaczej. System eWUŚ z automatu wykreśla bowiem niektórych uczniów w momencie ukończenia przez nich 18 lat. Aby uniknąć tych komplikacji, na wszelki wypadek ich rodzice powinni zgłosić u pracodawcy, że potomek nadal się uczy. Jeśli rodzic, do którego ubezpieczenia dopisane jest dziecko, prowadzi działalność gospodarczą, o takie zgłoszenie w ZUS powinien zadbać sam (trzeba złożyć druk ZUS ZCNA).

Co innego, jeśli absolwent szkoły ponadgimnazjalnej nie zdecyduje się kontynuować nauki. Wtedy prawo do bezpłatnego leczenia przysługuje mu przez sześć miesięcy od zakończenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9845

Wydanie: 9845

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament