Czy przystępować do unii bankowej
Dla państw członkowskich UE, które zobowiązały się do przyjęcia euro, byłoby sensowne przystąpić do reformy finansowej w ramach unii bankowej raczej wcześniej niż później – ocenia przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego.
prof. Danuta Hübner
Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, podczas ostatniej sesji plenarnej, posłowie upływającej kadencji dali zielone światło dla jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (Single Resolution Mechanism – SRM), drugiego filaru unii bankowej. Dysponując gotowym porozumieniem, państwa członkowskie spoza strefy euro same mogą zdecydować o przystąpieniu do SRM lub pozostaniu poza jego zasięgiem.
SRM uzupełnia jednolity mechanizm nadzorczy (Single Supervisory Mechanism – SSM), nowy organ w strukturach Europejskiego Banku Centralnego (European Central Bank – ECB), który ma rozpocząć swoją działalność od września 2014 roku. Jednolity nadzór ma za zadanie kontrolować banki strefy euro i zapobiegać kryzysom bankowym, natomiast zadaniem organu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji jest opracowywanie planów restrukturyzacyjnych uwzględniających możliwą likwidację banków.
Proces restrukturyzacji jest finansowany ze środków jednolitego funduszu naprawczego tworzonego ze składek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta