Senior bezpieczny dopiero cztery lata przed schyłkiem kariery
TERMINY | Zaawansowanemu wiekiem podwładnemu szef wypowie angaż nawet tuż przed wejściem w okres ochrony przedemerytalnej. Nieważne, że skutek tego wymówienia nastąpi już w okresie gwarantowanym.
- Pracownica zbliża się do ochrony przedemerytalnej. Ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia. W czterolecie okresu zakazu jego wręczania wejdzie w połowie lipca. Czy to oznacza, że do tego dnia można jej dać takie wymówienie, czy jest to już niemożliwe, bo to wręczone pracownicy w kwietniu nie będzie działać w połowie lipca, bo wtedy będzie już chroniona? – pyta czytelnik.
Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby przed wejściem w tzw. przedemerytalną ochronę szef wypowiedział umowę o pracę. Nie ma przy tym znaczenia, że skutek tego wymówienia, czyli rozwiązanie angażu, nastąpi już w okresie ochronnym.
– Czym innym jest bowiem czynność polegająca na dokonaniu wypowiedzenia, a czym innym upływ okresu wypowiedzenia – wskazuje Anna Telec, radca prawny. Przyznaje, że w swojej wcześniejszej praktyce sędziowskiej miała dużo takich spraw, które pracownicy jednak przegrywali.
Dla takiej osoby nie działa bowiem jeszcze art. 39 k.p. Zakazuje on wypowiedzenia umowy o pracę etatowcowi szczególnie chronionemu, a takim jest osoba, której brakuje nie więcej niż cztery lata do przejścia na emeryturę. Drugi warunek jest taki, żeby okres zatrudnienia umożliwiał etatowcowi uzyskanie prawa do tego świadczenia z osiągnięciem tego wieku. Nie wolno mu więc wymówić umowy o pracę. Odnosi się to zarówno do definitywnego rozstania, jak i do zmiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta